Arkas Holding - Arkas Holding A.Ş.
arkas arkas arkas arkas Arkas Kariyer My Arkas arkas arkas

ARKAS HOLDİNG

1902 yılında temelleri atılan  Arkas, bugün acentelik, armatörlük, limancılık ve deniz, kara, demir, havayolu taşımacılığını entegre ederek sunduğu lojistik hizmetleri gibi ana iş kollarının yanında gemilere yakıt ikmalinden otomotive, sigorta hizmetlerinden bilgi sistemlerine ve kruvaziyer turizmine kadar birçok farklı sektörde faaliyet gösteriyor.


Arkas Holding’in 13 tanesi Türkiye’de olmak üzere 23 ülkede, 59 ofisi (Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Almanya, Fas, Cezayir, Tunus, Mısır, Lübnan, Libya, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Gana ve Nijerya) bulunuyor. Ayrıca tüm bu ülkelerde 66 şirketi ile 7300 kişiye istihdam sağlıyor. 
 
Türkiye’de dünyanın önde gelen 10 armatörünün bazılarıyla ortaklık (Hapag Lloyd, Yang Ming, Tarros SPA) bazılarıyla temsilcilik (Grimaldi Lines, ACL, Marguisa Line, DAL, UAFL, Ethopian Shipping) ilişkisi içinde bulunuyor. Uluslararası ofislerinin bulunduğu ülkelerde Türkiye’de temsil ettiği armatörlerin yanında Hamburg Süd, PIL, OOCL gibi armatörlerin temsilciliklerini de yürütüyor. Ayrıca Avrupa’nın en büyük karayolu ve demiryolu taşımacısı DB Schenker ile 1995 yılından beri ortaklığı sürüyor. Uluslararası bir holding olarak Arkas’ın Türkiye haricinde yurtdışında da yabancı ortaklıkları vardır.  

Dünya çapındaki armatörlerin acenteliğini yaparken diğer taraftan 1996 yılında kendi gemi filosunun oluşturmaya başlayan Arkas’ın Deniz Ticaret Filosu bugün 36 gemisi ile Türkiye’nin en büyük konteyner gemi filosudur. Filosunda ayrıca 6 tane yakıt ikmal tankeri bulunuyor. Türkiye’de özel sektördeki ilk Türk bayraklı konteyner hat taşımacılığını gerçekleştirmek amacıyla kurduğu armatörlük şirketi Arkas Line, Akdeniz, Karadeniz ve Batı Afrika’da Arkas filosundaki konteyner gemileri ile düzenli servis veriyor. Dünyanın saygın denizcilik araştırma şirketlerinden Clarkson’un “Gemi Sahibi Armatörler” dünya sıralamasında 15. Sırada yer alıyor. 
 
Arkas, özel liman işletmeciliğinde birçok ilke imza atarak Türkiye’nin dış ticaretini katkıda bulunuyor. Türkiye’nin en yüksek hacimli elleçleme yapan konteyner limanı Marport (yıllık 2,3 milyon TEU kapasite) ile Türkiye’nin ilk otomotiv limanı Autoport (yıllık 400.000 araç kapasitesi) ile hizmet verirken, Türkiye’de limancılık alanındaki know-how’ını yurtdışında da değerlendirmek amacıyla İtalya’daki Terminal del Golfo limanına ortak olmuştur. 
 
1989 yılında kurduğu Arkas Lojistik şirketi bugün deniz, hava, kara, demiryolu kombine taşımaları, açık yük ve proje taşımaları, forwarding ve depo hizmetlerini birarada sunuyor.
 
Gemilere yakıt ikmali yapan şirketi Arkas Petrol, hava taksi ve VIP uçak hizmeti sunan Arkasair, sigorta hizmetleri sunan Arkas Sigorta, otomotiv sektöründeki iştirakleri Arkas Otomotiv ve Volcar, yazılım şirketi Bimar ve Arkas Turizm holding çatısı altında farklı sektörlerde faaliyet gösteren diğer şirketleridir.