Arkas Holding - Arkas Holding A.Ş.
arkas arkas arkas Arkas Kariyer My Arkas arkas arkas

ARKAS HOLDİNG

1902 yılında temelleri atılan Arkas’ın denizcilik, liman ve deniz, kara, demir, havayolu taşımacılığını entegre ederek sunduğu lojistik hizmetleri ana iş kollarıdır. Bunun yanında gemilere yakıt ikmalinden otomotive, sigorta hizmetlerinden bilgi sistemlerine ve turizme kadar birçok farklı sektörde faaliyet göstermektedir.
 
Arkas Holding’in 14’ü Türkiye’de olmak üzere 23 ülkede 61 ofisi bulunmaktadır. Ayrıca tüm bu ülkelerde 66 şirketi ile 7300 kişiye istihdam sağlamaktadır.
 
Dünya çapındaki armatörlerin acenteliğini yaparken diğer taraftan 1996 yılında kendi gemi filosunu oluşturmaya başlayan Arkas’ın Deniz Ticaret Filosu, bugün 47 gemisi ile Türkiye’nin en büyük konteyner gemi filosudur. Filosunda ayrıca 6 adet yakıt ikmal tankeri bulunmaktadır. Arkas Line, Akdeniz, Karadeniz, Batı Afrika ve Kuzey Avrupa'da konteyner taşımacılığı gerçekleştirmekte. Arkas Line, Dünyanın saygın denizcilik araştırma şirketlerinden Alphaliner’ın “Gemi Sahibi Armatörler” dünyasıralamasında ilk 25 içinde yer almaktadır.
 
Türkiye’de dünyanın önde gelen 10 armatörünün bazılarıyla ortaklık (Hapag Lloyd, Yang Ming, Tarros SPA) bazılarıyla ise temsilcilik (Grimaldi Lines, ACL, DAL, UAFL, Ethiopian Shipping) yapısında çalışmaktadır. Uluslararası ofislerinin bulunduğu ülkelerde, Türkiye’de temsil ettiği armatörlerin yanında Fas ve Cezayir’de Hamburg Süd ile Karadeniz’de PIL armatörlerin temsilciliklerini yürütmektedir. Ayrıca Avrupa’nın en büyük karayolu ve demiryolu taşımacısı DB Schenker ile 1995 yılında gerçekleştirdiği ortaklık ile sonucu kurulan DB Shenker Arkas faaliyetlerine devam etmektedir.
 


 

Arkas, özel liman işletmeciliğinde Türkiye’nin dış ticaretine katkıda bulunmaktadır. Türkiye’nin son 10 yılın en çok elleçleme yapan konteyner limanı Marport ve Türkiye’nin ilk otomotiv limanı Autoport ile hizmet verirken, Türkiye’de limancılık alanındaki tecrübesini yurt dışında da değerlendirmek amacıyla İtalya’nın La Spezia kentindeki Terminal del Golfo limanı ile ortaklığı bulunmaktadır.
 
1989 yılında kurulan Arkas Lojistik bugün deniz, hava, kara, demir yolu kombine taşımaları ile, açık yük ve proje taşımaları yaparken, forwarding ve depo hizmetleri sunmaktadır. İstanbul, İzmir, Bursa, Mersin, Konya, Kayseri, Gaziantep, İzmit ve İskenderun’da 413 bin metrekarenin üzerinde açık konteyner sahası ve 12 bin metrekare kapalı depo tesisleri yanı sıra 706 vagon, demir yolu ile taşımaya uygun 1250 konteyner, 500’e yakın çekici, çok sayıda yükleme boşaltma araç ve ekipmanı ayrıca geniş konteyner depolama sahaları ile müşterilerine özel taşıma çözümleri geliştirmektedir.
 
Otomotiv sektöründeki iştirakleri Arkas Otomotiv ve Volcar,  sigorta hizmetleri sunan Arkas Sigorta, yurtiçi ve yurtdışı tüm seyahat ihtiyaçlarını karşılayan Arkas Turizm, Kristal Yağları, Lucien Arkas Bağları, Technogym The Wellness Company’nin Türkiye Distribütörü AVV AŞ, gemilere yakıt ikmali yapan şirketi Arkas Petrol, kara akaryakıtları satışı yapan Arkpet, hava taksi ve VIP uçak hizmeti sunan Arkasair,  yazılım şirketi Bimar, akıllı malzeme elleçleme ekipmanları, yazılımları ve hizmetleri sunan Still Arser, otomotiv, teknoloji, tüketim malları, fuar lojistiği, otomotiv üretim sektörüne profesyonel gözetim ve danışmanlık hizmeti veren C.A.R. ve inşaat sektöründe yeni nesil hafif yapı elemanı üretimi yapan PonceBloc holding çatısı altında farklı sektörlerde faaliyet gösteren diğer şirketleridir.