Duyuru Detayı - Arkas Holding A.Ş.
arkas arkas arkas Arkas Kariyer My Arkas arkas arkas
Üç Denizin Arasında Fransa ve Osmanlı Boğazlar Haritaları Arkas Sanat Merkezi’nde Arkas Sanat Merkezi, “Üç denizin arasında, XVII. yüzyıldan XIX. yüzyıla Osmanlı ve Fransız Boğazlar Haritaları Sergisi” ile tarih meraklılarına kapılarını açıyor. Kılavuz haritalarından müsveddelere kadar birçok önemli belgenin yer aldığı sergi, 6 Mayıs’ta açılacak.

Arkas Sanat Merkezi, 6 Mayıs’ta 12. sergisiyle kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle hazırlanan “Üç denizin arasında, XVII. yüzyıldan XIX. yüzyıla Osmanlı ve Fransız Boğazlar Haritaları Sergisi”nde Fransa Ulusal Kütüphanesi ve Fransa Milli Arşivi’nin ilk kez ödünç verdiği İstanbul ve Çanakkale boğazlarına ait haritalar teşhir edilecek. Sergi; haritalar üzerinden deniz yolu ulaşımı, Antik Çağ yerleşimleri, ordu ve silahlı kuvvetlerin sahip olduğu yerleşkeler, civardaki kırsal ve ekilebilir alanlar, coğrafi ve kültürel sınırlar bağlamında iki medeniyetin birbiriyle teması gibi konularda geçmişe ışık tutuyor.

Türkiye ve Fransa kaynaklı haritalar sayesinde hem İstanbul ve Çanakkale Boğazı, hem de Osmanlı ve Fransız haritacılığı hakkında karşılaştırmalı bir bakış açısı sunuyor. Sergi kapsamında Fransa’dan gelecek haritaların yanı sıra Topkapı Sarayı, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi, Deniz Müzesi, Başbakanlık Osmanlı Arşivi ve çeşitli koleksiyonlardan derlenmiş haritalar yer alacak. Sergide kılavuz haritaları ve askeri haritaların yanı sıra müsveddeler, hesaplamalar, taslaklar,  ve karalamalar da ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Böylece çoklukla “bitmiş ürünler”in tercih edildiği etkinliklere kıyasla, Arkas Sanat Merkezi’nin ev sahipliğini yaptığı sergide, haritaların üretim süreci de gözler önüne serilecek.

Serginin içeriğini derleyen Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü, Fransız kurumlarının sahip olduğu olağanüstü haritaları Türkiye'de tanıtarak, iki ülke arasındaki bilimsel iş birliğini pekiştirmeyi hedefliyor.