Duyuru Detayı - Arkas Holding A.Ş.
arkas arkas arkas Arkas Kariyer My Arkas arkas arkas
Marport Liman Operasyon Laboratuvarı açıldı.
Marport Liman Operasyon Laboratuvarı açıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde“Marport Liman Operasyon Laboratuvarı” açıldı 

Dokuz Eylül Üniversitesi ile Arkas arasındaki eğitim işbirliklerine bir yenisi daha eklendi. Arkas Holding şirketlerinden Marport’un desteğiyle Denizcilik Fakültesi’nde kurulan Liman Operasyon Laboratuvarı öğrencilerin kullanımına açıldı. 

Türkiye’nin ilk özel konteyner limanı olan Marport Liman İşletmeleri, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi öğrencilerinin uygulamalı eğitim ihtiyacına kurduğu Liman Operasyon Laboratuvarı ile katkı sağlıyor. Laboratuvar sayesinde öğrenciler, konteyner liman işletmeciliği konusunda uygulamalı olarak pratik yapma imkanı bulacak.  

Marport Liman Operasyon Laboratuvarı, Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından düzenlenen Ulaştırma Sektöründe Serbestleştirme, Rekabet ve Rekabet Hukuku Sempozyumu programı kapsamında 15 Ekim Cuma günü Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın katılımıyla açıldı. Açılışın ardından Arkas Holding Liman Hizmetleri Grup Başkanı Hakan Genç, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve İzmir Valisi Sayın Cahit Kıraç’a laboratuvarın işleyişi hakkında bilgi verdi. Aynı anda 20 öğrencinin eğitim görebileceği bir alt yapıya sahip olan laboratuvarda simülasyonlu eğitimin gerektirdiği birçok teknik ekipman bulunuyor. 

Marport’un desteğiyle kurulan laboratuvarda, konteyner terminallerinin tasarımı, işletimi ve operasyonları üzerine ABD’li Flexsim şirketi tarafından geliştirilen eğitim amaçlı simülasyon yazılımı kullanılacak. Program kapsamında SSG, RTG, RMG, top loaders, konteyner gemileri, saha istif planları, rıhtım planları, giriş çıkış kapıları, straddle crane gibi konteyner limanlarında olması gereken ana unsurlar yer alıyor ve modellenebiliyor. Saha istif planlaması, saha tasarımı, sahadaki ekipmanların operasyonları, demiryolu lojistiği, rıhtım vinci ve saha vinci atamaları, gemi yanaşma planlaması ve rıhtım ataması gibi konular incelenip değerlendirilebiliyor.