Duyuru Detayı - Arkas Holding A.Ş.
arkas arkas arkas Arkas Kariyer My Arkas arkas arkas
Rize Limanı’nın gelişme potansiyelini Arkas gördü

İşlem hacmini her geçen yıl artıran ve gelecekte önemli bir potansiyele sahip olacak olan Rize Limanı’na ilk konteyner servisi denizcilik ve lojistik sektörünün öncü holdinglerinden Arkas tarafından başlatıldı. 

Karadeniz ihracatçısının lojistik ihtiyacına cevap veren Arkas, Rize Limanı’na ilk konteyner servisini götürerek bir ilke daha imza attı.  Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Diane Arkas Aktaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Arkas olarak 2003 yılında Trabzon’da ofis açarak Karadeniz’de hizmet vermeye başladık. Ardından 2005 yılında Samsun’da ikinci Karadeniz ofisimizi açtık. Karadeniz ihracatçısının ihtiyacını görüyor, servislerimizi gerekliliklere göre geliştiriyoruz. Ofislerimiz vasıtasıyla bize çok kolay ulaşan müşterilerimizin talebi doğrultusunda Poti-Samsun-İstanbul arasında servis veren 1.055 TEU kapasiteli konteyner gemimizin rotasına Rize Limanı’nı ekledik. Rize’den yapılan ihracat rakamlarına baktığımızda 2011 yılının ilk 6 ayı, 2010 yılının ilk 6 ayına kıyasla yüzde 13 oranında artmıştır ve 189.412.414. USD olarak gerçekleşmiştir. İhracat ürün sıralamasında fındık ve mamulleri birinci, yaş- meyve ve sebze ürünleri ikinci ve madencilik ürünleri üçüncü sırada yer alıyor.” dedi. Arkas, “İhracatın artmaya devam edeceğini ve stratejik konumu nedeniyle Rize Limanı’nın potansiyelinin büyüyeceğine inanıyoruz. Ayrıca biz bu servisimizle sadece Rize’den ihracat yapan müşteriler için değil aynı zamanda İstanbul-Rize arasında dahili KABOTAJ yükleri olan müşteriler için de önemli bir hizmet sunuyoruz.” diye ekledi.  

İlk konteyner gemisini ağırlayan Rize Limanı’nın Başkanı Seyfettin Ceylan “Deniz ulaştırmasının sanayileşmesi olarak da tanımlanan, daha hızlı, ekonomik, güvenli ve zayiatın minimuma indirildiği, konteyner taşımacılığı hızla gelişmekte ve limanlarımızda yeni hatlar açılmaktadır. Kanal Avrupa Projesi ile Kuzey Denizi’nin ve Avrupa kanal şehirlerinin Karadeniz’e, Baltık Denizi’nin ise tren yoluyla Odessa Limanı’na bağlanarak transit yüklerin Türkiye üzerinden taşınması projesi, Avrupa, Kafkasya, Asya Ulaştırma Koridoru Anlaşması ve Rize – Mardin – Hicaz yolu olarak bilinen Ovit Tünel Projeleri’nin hayata geçirilmesi ile önümüzdeki yıllarda limanlarımız lojistik pazarında us durumuna gelerek transit deniz taşımacılığında önemli yer edecektir” diyerek ileriye yönelik potansiyellerinin altını çizdi. Arkas’ın armatörlük şirketi Arkas Line’ın işlettiği Esra A gemisi ilk uğrağında Çayeli Bakır İşletmeleri’nde üretilen ve Çin’e ihraç edilen bakır ve çinko konsantresi yüklerini aldı.