Haber Detayı - Arkas Holding A.Ş.
arkas arkas arkas Arkas Kariyer My Arkas arkas arkas
“Arkas Deniz Tarihi Merkezi” denizciliğin tarihine zaman yolculuğuna çıkartıyor Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, İzmir Bornova’daki aile evini Arkas Deniz Tarihi Merkezi’ne dönüştürerek 30 yıllık birikimini paylaşıyor.
 
Lucien Arkas’ın 30 yılı aşkın süredir büyük bir titizlikle biraraya getirdiği gemi maketleri, tablolar ve gemi antikalarından oluşan koleksiyonunun bir bölümünün sergileneceği Arkas Deniz Tarihi Merkezi 17 Mayıs Perşembe günü açıldı. Burada sergilenen ve M.Ö. 1000 yılından başlayarak, 20.yy’a kadarki süreci adeta yaşatan gemi modelleri, gemi antikaları ve resimler ziyaret edenleri bir öyküden bir öyküye sürükleyecek.
 
Açılıştan önce Lucien Arkas projeden bahsederken “Deniz ve denizle ilgili her konu hayatım boyunca ilgimi çekmiştir. Yıllar önce bir sergide gördüğüm Engin Alsan’ın yaptığı Victory isimli gemi maketi beni çok etkiledi. Böylece ilk gemi maketimin siparişini vermiş oldum. Zaman içinde tutkuya dönüşen bu ilgim 30 yılın sonunda beni tarihte izler bırakmış 400 adet geminin maketinden oluşan bir koleksiyonun sahibi yaptı.
 
Her biri usta ellerde şekillenen maketler, temsil ettikleri dönemin efsane gemilerine tekrar hayat verdi. Maket üstadlarımız Metin Gürkan,Bedri Selay, Ergin Bürge, Azmi Beydeş, Nezih Bekat, Alpay Türkekul, Coşkun Güreli ve Merhum Engin Alsan’a bir kez daha teşekkürlerimi iletmek istiyorum.
 
Yaptırdığımız maketleri zaman içinde Arkas Holding ve bağlı şirketlerin binalarında sergilemeye başladık. Diğer taraftan da yeni maketler, eski gemi parçaları, deniz ve gemi resimleriyle koleksiyonu hem zenginleştirmeye devam ettik.
 
Bu koleksiyonu, denizcilik mirasının yüzlerce yıllık tanıklarını somutlaştırarak hem tarihe ışık tutmak hem de denizcilik sektöründeki gelişimi göstermek adına çok önemsiyorum. Bu nedenle sadece çalışan ve ziyaretçilerimiz ile sınırlı bir grupla bu eserleri paylaşmanın yeterli olmadığı düşüncesiyle deniz tarihinin bu eşsiz tanıklarının nesilden nesile aktarılan öyküleri bir mekan da hayat bulmasını istedim. Tüm bu eserlerin Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nde hayat buluyor olmasından büyük bir mutluluk duyuyorum.” dedi.
 
Arkas Deniz Tarihi Merkezi geçmişi 1800’lere kadar uzanan, Arkas ailesinin anılarının da yer aldığı özel bir mekan. Merkezde 89 gemi maketi, 126 parça gemi antikası ve 67 tablo yer alıyor. Üç kattan oluşan merkezin 1. katında dev miyar pusulalı dümen dolabı ziyaretçileri karşılıyor. 20. Yüzyıl gemileri, Türk gemileri ve M.Ö’ye ait gemi maketleri ve kaşif gemilerinin bu katta sergileniyor.
 
Zemin katta ise Bandırma vapuru, Savanarona yatı gibi Türk gemilerinin yanı sıra Kristof Kolomb’un kaşif gemilerini de görmek mümkün. Ayrıca mini bir kütüphane ve gemi antikalarının bulunduğu oda da bu katta yer alıyor.
 
2. katta bulunan 17. Yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar uzanan geniş yelpazede görülecek gemi maketleri ise denizciliğin tarihsel gelişimini muhteşem bir görsellikle ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Gemi maketlerine ünlü deniz ressamları Dixon, Molsted, Roux ve Sami Yetik gibi ressamlarının tabloları da eşlik ediyor.
 
Arkas Deniz Tarihi Merkezi haftada bir gün ziyaretçi ve gruplara açık olacak. Randevu almak için 0 232 342 10 11 numaralı telefondan ulaşılabilir.
 
İletişim :
Arkas Deniz Tarihi Merkezi
80 sokak No:28 Bornova, İzmir