Sanat - Arkas Holding A.Ş.
arkas arkas arkas Arkas Kariyer My Arkas arkas arkas
SANAT


Ticari başarılarının yanında, hizmet verdiği topluma katma değer sağlamayı önemseyen Arkas, sosyal hayatı güzelleştirmek ve zenginleştirmek için geleceğe izler bırakacak uzun vadeli ve evrensel projeleri de hayata geçiriyor.

Arkas, 2011 yılında önce Eylül ayında Türkiye’nin ilk kurumsal triosu Arkas Trio’yu müzik hayatına kazandırdı. Kasım ayında İzmir’de açtığı Arkas Sanat Merkezi’nde Türkiye’nin kendi tarzında sayılı koleksiyonlarından Arkas Sanat Koleksiyonunu belirli temalarda sergilemeye, sanatseverlerle paylaşmaya başladı.
 

 

 ARKAS SANAT MERKEZİİzmir Fransız Fahri Konsolosluk binasının denize bakan bölümü, Fransız Hükümeti tarafından 20 yıllığına, kültür ve sanat amaçlı kullanım için Arkas Holding’e tahsis edildi. Bir yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından bina Kasım 2011’de Arkas Sanat Merkezi adıyla açıldı. Çağdaş donanımlı bir sanat merkezine dönüştürülen iki katlı tarihi binada, 10 adet sergi odası bulunuyor. Arkas Sanat Merkezi, İzmir’e kazandırılmış tarihi bir bina olmasının yanında, birçok uluslararası ressamın eserlerinin sergilendiği ilk sanat  merkezi olma özelliği de taşıyor. Merkez; kaliteli sergiler düzenlemek, İzmir kültürel hayatının gelişimine katkı sağlamak ve yediden yetmişe herkese sanatı sevdirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.
www.arkassanatmerkezi.comARKAS DENİZ TARİHİ MERKEZİ


İzmir Bornova’da bulunan Arkas Deniz Tarihi Merkezi, Mayıs 2012’de açıldı. Merkezde, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas tarafından 30 yılı aşkın süredir büyük bir titizlikle bir araya getirilen gemi maketleri, tablolar ve gemi antikalarından oluşan koleksiyonun bir bölümü sergileniyor. Üç kattan oluşan tarihi binada 112 gemi maketi, 127 parça gemi antikası ve 123 tablo yer alıyor. M.Ö.1000 yılından başlayarak, 20. yüzyıla kadar olan deniz ve gemi tarihini adeta yaşatan koleksiyon ile ziyaretçilere denizcilik sektöründeki gelişimi göstermek amaçlanıyor.ARKAS SANAT URLA


Arkas Sanat Urla, Lucien Arkas’ın sanata ve koleksiyonculuğa duyduğu ilgi doğrultusunda oluşturulan Arkas Koleksiyonu’ndan bir seçki sunmaktadır. Pek çok farklı sanat ve zanaat alanını barındıran, kapsamlı bir koleksiyon olan Arkas Koleksiyonu, farklı dönemlere ışık tutan resim, heykel, halı, zırh, cam obje gibi Türkiye’den ve yurt dışından sanatçılara ait eserlerden oluşmaktadır. Arkas Koleksiyonu’ndan eserler, Arkas Sanat Merkezi’nde gerçekleşen pek çok serginin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında önemli müzelerde dönemsel olarak sergilenmektedir. Koleksiyonda yer alan her bir eserin, kendi özelliğine göre belirlenmiş müze standartlarında korunarak gelecek nesillere aktarılması ve sanatseverlerle paylaşılması hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda, İzmir’in kültür-sanat hayatına katkı sağlanıp sanatın geniş kitlelere ulaştırılması tutkusuyla 2011’de açılan Arkas Sanat Merkezi ve 2012’de açılan Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nden sonra  Arkas Sanat Urla, Eylül 2020’de ziyarete açılmıştır.


 

ARKAS TRIO


       
Arkas Trio, 2011 yılında Arkas Holding’in sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde sanata verdiği önemin bir göstergesi olarak üç değerli solist sanatçının bir araya gelmesiyle kuruldu. Türkiye’de özel bir kurumun çatısı altında konumlanan ilk trio olan Arkas Trio; 1990 Moskova “Uluslararası Çaykovski Yarışması”nda altın madalya sahibi olduktan sonra bir dünya markası haline gelen Alman çello solisti Gustav Rivinius ile Türkiye’de doğup dünyaya açılan, ülkemizi uluslararası alanda temsil eden ve kendi kuşaklarının en iyileri arasında sayılan, aynı zamanda Devlet Solist Sanatçısı olan Tuncay Yılmaz ile Emre Elivar gibi başarılı solist sanatçılardan oluşuyor. Arkas uzun soluklu ve evrensel olan bu projeyle sanata ve klasik müziğe desteğini kalıcı kılmayı amaçlıyor.
www.arkastrio.com


 

SPONSORLUKLAR


 

Arkas Sanat Sponsorlukları kitapçığı için tıklayınız.