Arkas Holding - Arkas Holding A.Ş.
arkas arkas arkas Arkas Kariyer My Arkas arkas arkas

ARKAS HOLDİNG

1902 yılında temelleri atılan Arkas’ın ana iş kolları, acentelik hizmetleri ve liman hizmetleri ile birlikte deniz, kara, demiryolu ve hava taşımacılığını entegre ederek sunduğu lojistik hizmetlerdir. Bunun yanında gemilere yakıt ikmalinden otomotive, sigorta hizmetlerinden bilgi sistemlerine ve turizme kadar birçok farklı sektörde faaliyet göstermektedir. 
 
Arkas Holding’in 14’ü Türkiye’de olmak üzere 24 ülkede 59 ofisi bulunmaktadır. Merkezi İzmir'de bulunan Arkas, 66 şirketi ile 8300 kişiye istihdam sağlayan uluslararası bir holding şirketidir. 
 
1996 yılından beri kendi gemi filosunu oluşturmaya başlayan Arkas’ın Deniz Ticaret Filosu, bugün 50 gemisi ile Türkiye’nin en büyük konteyner gemi filosudur. Filosunda ayrıca 1 dökme yük gemisi ve 6 yakıt ikmal tankeri bulunmaktadır. Arkas Line, Akdeniz, Karadeniz, Batı Afrika ve Kuzey Avrupa'da konteyner taşımacılığı gerçekleştirmekte. Arkas Line, dünyanın saygın denizcilik araştırma şirketlerinden Alphaliner’ın “Gemi Sahibi Armatörler” dünya sıralamasında ilk 30 içinde yer alan tek Türk şirketidir. 
 
Türkiye’de dünyanın önde gelen 10 armatörün bazılarıyla ortaklık (Hapag Lloyd, Yang Ming, Tarros SPA) bazılarıyla ise temsilcilik (Hapag Lloyd, Yang Ming, Tarros, Grimaldi Lines) yapısında çalışmaktadır. 
 


 

Arkas, özel liman işletmeciliğinde Türkiye’nin dış ticaretine en çok katkıda bulunan şirketler arasındadır. Türkiye’nin son 10 yılın en çok elleçleme yapan konteyner limanı Marport ve Türkiye’nin ilk otomotiv limanı Autoport ile hizmet verirken, Türkiye’de limancılık alanındaki tecrübesini yurt dışında da değerlendirmek amacıyla İtalya’nın La Spezia kentindeki Terminal del Golfo limanı ile ortaklığı bulunmaktadır. 
 
1989 yılında kurulan Arkas Lojistik bugün standart ve dökme yük için deniz, hava, kara, demir yolu taşımacılık hizmetleri ile birlikte multimodal ve proje taşımaları, forwarding ve depo hizmetleri de sunmaktadır. İstanbul, İzmir, Bursa, Mersin, Konya, Kayseri, Gaziantep, İzmit ve İskenderun’da 413 bin metrekarenin üzerinde açık konteyner sahası ve 12 bin metrekare kapalı depo tesislerinin yanı sıra 700 vagon, demir yolu ile taşımaya uygun 1250 açık konteyner, yaklaşık 500 çekici, çok sayıda yükleme boşaltma aracı ve ekipmanı ayrıca geniş konteyner depolama sahaları bulunan Arkas Lojistik, müşterilerine özel taşıma çözümleri sunmaktadır. 
 
1995 yılında Avrupa'nın en büyük kara ve demir yolu taşımacılığı şirketi DB Schenker ortaklığıyla kurulan DB Schenker Arkas, hizmet vermeye devam ediyor. 
 
Arkas Holding çatısı altında farklı sektörlerde faaliyet gösteren bazı grup şirketler aşağıdaki gibidir: Otomotiv sektöründeki iştirakleri Arkas Otomotiv ve Volcar; sigorta hizmetleri sunan Arkas Sigorta; yurt içi ve yurt dışı tüm seyahat ihtiyaçlarını karşılayan Arkas Turizm; Kristal Yağları; Lucien Arkas Bağları; Technogym The Wellness Company’nin Türkiye Distribütörü AVV AŞ; gemilere yakıt ikmali yapan şirketi Arkas Petrol; kara akaryakıtları satışı yapan Arkpet; hava taksi ve VIP uçak hizmeti sunan Arkasair; yazılım şirketi Bimar; akıllı malzeme elleçleme ekipmanları, yazılımları ve hizmetleri sunan Still Arser; otomotiv üretim sektörüne profesyonel gözetim ve danışmanlık hizmeti veren C.A.R. ve inşaat sektöründe yeni nesil hafif yapı elemanı üretimi yapan PonceBloc.