Biz de Öğrenciydik - Arkas Holding A.Ş.
arkas arkas arkas Arkas Kariyer My Arkas arkas arkas

 

Birlikte geliştik, büyüdük...

Denizcilik sektörüne 1989 yılının Eylül ayında Arkas Denizcilik ve Nakliyat'ta işe başlayarak, demir attığımı düşünüyorum. 

O zamanlar, iş arkadaşlarımdan çoğunun 8-10 senedir Arkas'ta çalışıyor olması beni hayrete düşürmüştü. Oysa Arkas gemisindeki aile ortamında 21 seneyi tamamlamış biri olarak anlıyorum ki, işin sırrı mutlulukların paylaşıldıkça artması gibi, Arkas'ın büyümeye doğru attığı her adımda, bizlerin de ufkunu açması, geliştirmesi, kendisiyle birlikte büyütmesiydi.

İnanıyorum ki, başarının sırrı insana yapılan yatırım, güven ve inançla atılan adımlardır. 

Gelin şimdiden gelecek yıllara, inançlı ve güvenli bir ortamda, sektöründe öncü bu kurumdan hep beraber merhaba diyelim.

Arkas ailesi olarak hepimizin yolu açık, pruvası neta olsun.

Merih Çağlar
Arkas Holding - Yurtdışı Şubeler Müdürü (Karadeniz)
9 Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi - İngilizce Bölümü- 1987 yılı mezunu

Büyük bir aileyiz...

1992 yılında gazetelerde yer alan "İşim geleceğimdir diyorsanız" gibi bir sloganla başlayan bir ilandı, beni Arkas'a taşıyan. Görüşmeler sırasında, şirket sahibi ve yöneticilerinin mütevazi tavrı ve işlerine duydukları heyecan, kendini hemen hissettiriyordu.

İşbaşı eğitimi sırasında, Yönetim Kurulu Başkanımız Bay Arkas'ın konteynerin nasıl geliştiğini anlatması, bana yapacağımız işin temel mantığını o kadar güzel açıkladı ki, ben de bunu yeni işe başlayanlara hep anlatırım. 

"ABD'de tütüncülerin Avrupa'ya göndereceği balyalar, at arabası ile limanlara taşınıyor, sonra insan gücü ile gemilere yükleniyordu. Balyaların yüklenmesi sırasında yaşadığı problemlerden bıkan bir tüccar, yükü olduğu gibi at arabasıyla gemiye bindirdi. Gemi İngiltere'ye vardığında da, arabaya atlar koşularak, balyaların boşaltılacağı yere kadar çekildi. Böylelikle yüzlerce parça mal tekrar tekrar yüklenip boşaltılmıyordu. Sonraları at arabaları konteynerlere, atlar ise makinelere dönüştü."

Mustafa Çiper
Arkas Anadolu Lojistik Genel Müdürü
Marmara Üniversitesi İ.İ.B Fakültesi- İng. Uluslararası İlişkiler - 1990 yılı mezunu

Nasıl Arkaslı oldum?

Üniversite, yüksek lisans ve askerlik derken, herkes gibi benim de gözlerim, gazetelerin İnsan Kaynakları sayfalarında dolaşmaya başladı. Birgün Arkas'ın gazetedeki ilanı dikkatimi çekti."Tam, istediğim sektörde bir firma" diye düşündüm. Arkas'ın İnsan Kaynakları'ndan bir form alıp, doldurdum. "Nasıl bir iş istiyorsunuz?" diye soran bölümü, "eğitimimle ilgili liman yapılarıyla ilgili bir bölüm" olarak cevapladım. Birkaç gün sonra görüşmeye çağrıldım. Başvurumun incelediği ancak Arkas'ta formda belirttiğim türden bir iş olmadığı söylendi. Tam vedalaşmak üzereydim ki, mülakata devam edip, bana sorular yöneltmeye başladılar. Birkaç gün sonra da beni arayarak, benimle çalışmak istediklerini belirtip, farklı bir iş önerdiler.

İşte o gün bu gündür Arkaslı'yım. O günlerde sadece gemi acenteliği olan Arkas, şu anda 5000'e yakın çalışanı, gemileri, limanları, TIR'ları ile faaliyet gösterdiği tüm alanlarda öncü konumda.
Siz nasıl bir iş istiyorsunuz?

Hasan Piroğlu
MSC Gemi Acenteliği - CEO 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İnşaat Müh. Bölümü - Kıyı ve Liman Yapıları Yüksek Lisans - 1992 yılı mezunu

Gururluyuz...

1996 yılında katıldım Arkas'a. Aradan geçen yaklaşık 15 yıla dönüp baktığımda, bir yandan ne kadar çabuk geçtiğini öte yandan böylesine kısa bir sürede Arkas olarak ne kadar büyük bir değişim ve gelişme geçirdiğimizi görüp şaşırıyor ve de gururlanıyorum. 

Daha güzeli ve heyecan verici yanı ise, bu değişim ve gelişimin Arkas'ın özelliği haline gelmiş olduğunu görmem ve gelecekte de devam edeceğinin bilincinde olmam.

Timur Renk
Arkas Konteyner / Istanbul – Destek Hizmetleri - Genel Müdür Yardımcısı
Yıldız Teknik Üniversitesi, İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Bölümü
1994 yılı mezunu

Sadece kendi işinizi bilmek yetmez...

Başlangıçlar çoğu zaman hayatımızı olumlu veya olumsuz yönde etkiler, önemlidir ve geleceğe atılan bir adımdır. Neyi istediğimizi bilmemiz, kişisel özelliklerimizi tam ve doğru olarak tahlil etmemiz, gideceğimiz yolu seçmemiz ve özellikle de iyi bir başlangıç yapmamızda bize yol gösterir. 

Geçen 18 yılı aşkın sürede, birçok şey yaşadığımı, buna karşın zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamadığımı görüyorum. Yaşanılan her gün bir öncekinden farklıydı; her gün irili ufaklı birçok farklı problemle karşılaştım. Bunları çözebilmek için yeni şeyler öğrenmek, beni Arkas'a bağlayan en önemli unsur oldu.

Tecrübe, hepimizin hayatında yaşadığı sorunlar karşısında aldığı derslerdir. Benim edindiğim en önemli tecrübe, sadece kendi işimi öğrenmenin ve yapmanın yeterli olmadığıydı. Beraber çalıştığım diğer servislerin işlerini, yaşadıkları zorlukları ve hedeflerini bilmek, kendimi geliştirmemi sağladı. Çünkü isteseniz de istemeseniz de, kendinizi geliştirmek zorundasınız. Aksi taktirde yanınızdaki arkadaşınız koşarken siz geride kalırsınız. Sadece kendinize değil, farkında olmadan çalıştığınız kuruma da zarar vermis olursunuz. Bu nedenle her zaman sadece kendi işinizle değil, etrafınızda olup bitenlerle de ilgilenmeniz ve iletişim halinde olmanız gerekir.
Yaşadığımız dünyada öğrenecek o kadar çok şey var ki.

Tarkan Vural 
Arkas Holding A.Ş. / İzmir - Alacak Takip ve Kontrol Müdürü
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi - Tarım Makineleri -1990 yılı mezunu

Birbirimize bağlıyız...

1996 Aralık ayında Arkas'ta işe başladığımda Arkas'ı ve beni tanıyan bir müşterimin söylediği sözleri dün gibi hatırlıyorum: ''Tercihini çok doğru yaptın. Arkas bu sektörde lider ve bunun yanında yetenekli, çalışkan ve işine bağli gençlere kariyer zemini hazırlayan dinamik bir firmadır'' Bugün müşterimin tespitlerinin ne kadar doğru olduğunu, yaşayarak görmüş bulunuyorum. Arkas bir şirketten çok, kendine özgü ruhu ve bağlılık duygusu en üst düzeyde olan büyük bir aile...


Arzu B. AVSAR
MSC Bursa -Şube Müdürü 
İstanbul Üniversitesi -İng. İşletme Bölümü - 1994 yılı mezunu

Hergün farklı bir heyecan...

Arkas ile ilgili tecrübelerimi aktarmak, sonu olmayan bir kitap yazmak gibi olurdu. Her gün yeni bir tecrübe, her gün yeni bir heyecan... Belki de Arkas'ı farklı yapan, bu heyecanların hiç bitmemesi, her zaman zor da olsa yeni bir amaç yaratması. Üstelik yaklaşık 5000 kişilik bir ailede, herkesin hem ortak, hem de ayrı ayrı amaçları var.

16 senedir Arkas ile içiçe yaşıyorum ve bütün Arkas çalışanlarının çok iyi bildiği bu yoğun çalışma temposuna rağmen, işime veya iş ortamına karşı hevesimin kırıldığını hatırlamıyorum. Bu Arkas'ın farklılığını ve başarısını ispatlayan en önemli kanıt. 

Yaşanan güzel olaylar, anılar, tecrübeler mi? Galiba Arkas'tan emekli olduktan sonra yazılacak kitap çok kalın olacak.

Stefano Petrini
Arkas Holding - Yurtdışı Şubeler Müdürü (Akdeniz)
Boğaziçi Üniversitesi - İktisat Bölümü - 1993 yılı mezunu