Yöneticilerimizden - Arkas Holding A.Ş.
arkas arkas arkas Arkas Kariyer My Arkas arkas arkas

 

YENİ UFUKLARA, BİRLİKTE YELKEN AÇALIM...

Denizcilik sektörü, ülkemizde yeni yatırımlara daima ihtiyaç hisseden bakir bir alandır. 
Arkas Holding, denizcilik sektöründe ciddi yatırımları olan, en son teknoloji ve yenilikleri kullanan, ithalat ve ihracatçılarımıza yeni hizmetler sunan, yatırımları ile sektörün ilerlemesinde önemli bir rol oynayan, güçlü ve öncü bir kuruluştur. 

İş arayan gençlerimizin, çalışmak istedikleri firmada aradıkları en önemli özelliklerin başında, güven duygusu yer alır. 

Türkiye gibi, ekonomisinde iniş ve çıkışların yaşandığı ülkelerde, insanlar uzun vadeli düşünebilecekleri ve geleceklerine ilişkin yatırım yapabilecekleri şirketleri ve bu şirketlerde çalışabilmenin imkanlarını ararlar.

Arkas Holding 100 yıllık ticaret geçmişi ile, bugün yaklaşık 2600 personeline iş olanağı ve güven ortamı sağlıyor. Bizler, çalışanlarımızın en değerli varlığımız olduğuna inanırız. Bu sebeple de, kadrolarımızı iyi eğitim almış, başarılı gençlerimiz ile güçlendiriyoruz.

Amacımız, gençlerimizi meslek sahibi yapmak, gelişmelerine katkıda bulunmak ve verimli çalışmaları ile hem kendilerine hem de şirketimize katma değer kazandırmalarını sağlamaktır.

Genç arkadaşlarımız;

Kazanacağınız yeni meslekle, ülkemizde gelişmekte olan denizcilik sektörüne sizin de katkıda bulunmanızı sağlayacak ve sektördeki öncü rolümüzü hep birlikte geleceğe taşıyabileceğiz.

Ülkemizde geleceği olan bu sektörde çalışmak, meslek sahibi olabilmek, çalışmanızın karşılığını alabilmek, çok önemlidir.

Gelin yeni ufuklara doğru, hep beraber yelken açalım.

Cenk Ergen - Arkas Ulaştırma Genel Müdürü

DOĞRU KARAR İÇİN, İŞİNİZİ İYİ ÖĞRENİN...

Yıllar önce, Emes'in yeni kurulduğu yılın Kurban Bayramı’ydı. Şirkette kimse yoktu; o zamanlar sadece iki gemiden oluşan filomuzun durumunu öğrenmek için ofisteydim. İşimi bitirip çıkmayı düşündüğüm bir anda, Malta acentemiz arayıp, limanda işaltında olan M/V Vivien A gemimizin yerine ana gemi yanaşacağından operasyonun kesilip, geminin liman dışına çıkartılacağını ve ancak 3 gün sonra tekrar yanaştırılacağını haber verdi. 

Benden öğrenmek istediği 3 gün boyunca geminin ne yapacağıydı; ya limanda kalacak ya da bir sonraki limana hareket edecekti. O tarihlerde benim için alınması çok zor bir karardı ve can havliyle Bay Arkas'ı cep telefonundan aradım.

Bay Arkas’ın yurtdışında seyahatte olduğunu biliyordum, telefonu bir kere çaldı ve kapandı. Defalarca denememe rağmen ulaşamadım. Bu arada acente devamlı arayarak pilotun gemiye çıktığını, benden haber beklediklerini söyleyerek baskı yapıyordu.

Artık kaçacak yerim yoktu, iş başa düşmüştü. Kağıdı kalemi alıp her iki duruma göre sefer hesabını o zamanki kısıtlı bilgimle yaptım ve sonuçta gemiyi bekletmemeye karar verdim.
Talimatı acenteye verdikten sonra şirketten ayrıldım, ancak kararın doğruluğu yönünde hala şüphelerim vardı.

Aynı akşam Bay Arkas beni aradı ve kendisini neden aradığımı sordu. Önce durumu anlattım ama aldığım kararı sona saklamıştım. Kararımı sorup da, gemiyi Malta'dan çektiğimi duyunca, ''iyi yapmışsın'' dedi. Konuşmamız başka konularda devam ederken beni kırmamaya dikkat ederek ''gel bir daha hesap yapalım'' dedi. Hesap bittiğinde '' bir an hatalı karar vermiş olabileceğini düşündüm ama doğru yapmışsın '' şeklinde konuştu. 

Bu olayı meslek yaşantım boyunca hiç unutmayacağım, bana iki önemli ders vermişti:
Her zaman yanınızda danışabileceğiniz insanlar bulamayabilirsiniz. Özellikle görev ve sorumluluklarınız arttığında, daha da yalnız kalacağınızı unutmamalısınız. 
Bu nedenle işinizi iyi bilmelisiniz.

Yöneticilerin en önemli görevlerinden biri, çalışanlarının, kendi başlarına karar alabilecek şekilde yetişmesini sağlamaktır; bu, özveri ve sabır gerektiren uzun bir süreçtir. Bu süre zarfında amirin, astına karşı davranışları onun çabuk mesafe katetmesine yardımcı olabileceği gibi, şevkini kırıp danışmaksızın hareket edemeyen kişi haline de sokabilir.

Aldığım kararı duyduktan sonra Bay Arkas'ın hiç düşünmeden doğru yaptığımı söylemesi iş hayatımda karar alma cesaretimi artırmış ve görevimin gerektirdiği kararları kendi başıma alabilmem için, işimi daha iyi öğrenmem konusunda beni yönlendirmiştir.

Can Atalay - CEO (Arkas Line)